XVII MEMORIAŁ WŁ. SIUDY - PODSUMOWANIE

PODSUMOWANIE XVII MEMORIAŁU WŁODZIMIERZA SIUDY

W miniony weekend w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu odbył się XVII Memoriał Włodzimierza Siudy pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka. To już cykliczny turniej koszykarek rozgrywany co roku. Tym razem do rywalizacji stanęły cztery zespoły. Oprócz gospodyń czyli Stali Brzeg o puchar walczyły Lider Swarzędz, MKS Polkowice oraz MKS MOS Betard Ślęza Wrocław.

W pierwszym sobotnim spotkaniu Lider Swarzędz nie dał najmniejszych szans zespołowi z Polkowic. Już po 10 minutach gry prowadził różnicą 14 oczek, a po kolejnych 10 minutach przewaga wzrosła do 29 punktów (23:52). Kolejne dwie kwarty to wciąż minimalne podwyższanie prowadzenia. Ostatecznie koszykarki ze Swarzędza wygrały 89:50.

W drugim pojedynku dnia Stalówki uporały się również bez problemów z drużyną z Wrocławia. Rywalki Stalówek to bardzo młody i ambitny zespół, jednak górą zagrało doświadczenie brzeżanek. Znakomite zawody rozegrała sprowadzona do Brzegu właśnie z Wrocławia Anna Rorat. "Rori" zdobyła aż 19 punktów. Wtórowały jej Marika Jochańska i Martyna Mićków – obie trafiły po 11 oczek.

Po przerwie związanej z meczem piłkarzy nożnych Stali Brzeg, koszykarki powróciły na parkiet. Najpierw dziewczyny z MKS Polkowice zmierzyły się z MKS MOS-em Ślęzą Wrocław. Po pierwszej wyrównanej kwarcie ze wskazaniem na polkowiczanki i drugiej również zaciętej z tym że ze wskazaniem na wrocławianki przyszła kwarta trzecia w której praktycznie rozstrzygnęły się losy tego spotkania. MKS MOS Ślęza zwyciężyła kwartę 20:7 i uzyskała w miarę bezpieczną przewagę, którą jak się później okazało utrzymała do końca spotkania. Niespodzianka stała się faktem – MKS MOS Betard Ślęza zwyciężyła 72:56.

W wieczornym spotkaniu okrzykniętym meczem turnieju, koszykarki Stali Brzeg zmierzyły się z Liderem Swarzędz. Obie drużyny upatrywane są na faworytów całej ligi. Mecz z trybun oglądał Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Początek spotkania w wykonaniu brzeżanek był bardzo nerwowy. To zawodniczki ze Swarzędza narzuciły swoje warunki gry i po ledwie tzrech minutach prowadziły 11:3. Brzeżanki do odrabiania strat nakręciła Martyna Mićków, która wyprowadzała fantastyczne akcje. Jej trafienie za trzy i po chwili akcja za dwa zniwelowały straty do trzech punktów. Potem do głosu doszła Anna Rorat, która wykończyła dwie akcje z rzędu. Celna trójka równo z końcem pierwszej kwarty w wykonaniu kapitan Stali Karoliny Kamienieckiej podniosła wrzawę na trybunach.

W drugiej ćwiartce znów dała o sobie znać Martyna Mićków, która jak się później okazało została wybrana najlepszą zawodniczką całego turnieju. "Marc" wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 32:26. Pierwsza połowa kończy się siedmio punktowym prowadzeniem Stalówek.

Po przerwie trwała niesamowita i wyrównana walka. Emocje sięgały zenitu. To był również popis dwóch świetnych koszykarek. Martyny Mićków ze Stali oraz urodzonej na opolszczyźnie Anny Gurzędy z Lidera Swarzędz. Pierwsza zakończyła mecz z dorobkiem 23 punktów, druga uzbierała 17 oczek. Wojnę nerwów lepiej wytrzymały brzeżanki, chociaż losy spotkania ważyły się do końcowej syreny. Koszykarki Stali zwyciężyły 64:62 i tym samym wiedziały już, że wygrały cały turniej.

Mimo to w niedzielę rywalizacja toczyła się dalej. Na początku sporą niespodziankę sprawiły młode wrocławianki pokonując Lidera Swarzędz 55:51. Zespół z wielkopolski odczuwał zapewne jeszcze sobotnią rywalizację ze Stala, a w dodatku nie zagrała kontuzjowana Emilia Rutkowska. W zespole MKS MOS Betard Ślęzy Wrocław na uwagę zasłużyła Weronika Hipp, która zdobyła 21 punktów (4x3).

W ostatnim meczu XVII Memoriału Włodzimierza Siudy pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka zmierzyły się Stalówki z MKS-em Polkowice. Pierwsza kwarta najpierw była wyrównana, później inicjatywę przejęły brzeżanki, prowadząc już 10:3, ale w końcówce kwarty z 16:13 zrobiło się 16:19.

W drugiej kwarcie po uwagach trenera Michała Kamienieckiego brzeżanki obudziły się i zarówno ich atak jak i obrona zaczęły funkcjonować należycie. Stalówki uzyskały przewagę, którą powiększały z minuty na minutę. Na koniec trzeciej kwarty brzeżanki prowadziły już 63:42. To pozwoliło na większe rozluźnienie czego efektem było zmniejszenie strat przez zespół z Polkowic. Ostatecznie koszykarki Stali Brzeg zwycięzyły 76:62 i z kompletem trzech zwycięstw wygrały w całym turnieju. Drugie miejsce przypadło MKS MOS Betard Ślęzie Wrocław, trzecie Liderowi Swarzędz, a ostatnie MKS Polkowice.

Organizatorzy przyznali indywidualne nagrody dla najlepszych zawodniczek poszczególnych drużyn i tak w Polkowicach wybrano Malwinę Rybak, w Swarzędzu Annę Gurzędę, w Ślęzie Aleksandra Wypustek, a w Stali Annę Rorat. Najlepszą koszykarką całego turnieju i królową strzelczyń została Martyna Mićków, która zdobyła aż 45 punktów. O pięć oczek mniej nazbierała Anna Rorat.

" - Gratulacje dla dziewczyn za ciężką walkę w trzech spotkaniach. Zostawiły bardzo dużo zdrowia na parkiecie przez ten weekend. Miałem bardzo dużo możliwości rotowania składem i pewne wnioski już mi sie nasuwają. Widać z każdym meczem, że drużyna się dociera i funkcjonujemy co raz lepiej. Cieszy szczególnie wygrana z faworytem ligi ze Swarzędza. " - podsumował trener Stalówek Michał Kamieniecki.

Zadowolenia z turnieju nie krył również prezes klubu Mariusz Kolekta: " - Cieszę się, że turniej miał taki przebieg i oprawę. Składam wielkie słowa uznania dla zawodniczek i trenera, bo każdy zaangażował się w 100%. Sportowo i organizacyjnie jesteśmy gotowi do podjęcia walki o awans na zaplecze ekstraklasy. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom, którzy przyczynili się choćby w najmniejszym stopniu do organizacji tych zawodów i tej otoczki. Wolontariusze wykonali świetną pracę i cieszę się, że jako klub mogliśmy w pewnym stopniu pomóc w zbiórce pieniążków na szczytny cel. Wszyscy tworzymy jedną rodzinę. "

Podczas turnieju zbierane były pieniądze na szczytny cel pomocy dla małego chłopczyka z Brzegu Leosia Szczepańskiego. Stal Brzeg przekazała do licytacji kilka koszulek, jedna z nich została wylicytowana aż za 300 złotych! Na kibiców czekały słodkie "cegiełki" w postaci ciast, cukierków i bułeczek. Nad całą akcją charytatywną czuwali brzescy wolontariusze z Anną Głogowską na czele.